Author Topic: seeds  (Read 1540 times)

kabir365

  • Newbie
  • *
  • Posts: 9
    • Italia,Sicilia,Barcellona Pozzo Di Gotto
    • View Profile
seeds
« on: June 02, 2017, 05:59:33 PM »
Hello i am new on this forum,
I look for these seeds, I think this forum is the right place.
agonandra sylvatica,campomanesia lineatifolia,garcinia sp(cherapu-brasileiro),
crysophillum imperiale,,eugenia beaurepairiana(uvaia-do-visconte,eugenia copacabanensis,eugenia multicostata(pitangao-sapirigna),eugenia magnibracteolata,eugenia lutescens,eugenia pyriformis doce,eugenia pyrformis x eugenia lutescens(eugenia rugosa),eugenia villaenoae(grumxama-agu),myrciaria tenella,myrcaria guaquiea,manilkara maxima,mimusops commersonii,plinia rivularis,
peritassa laevicata,poupartia amazzonica,pouteria psammophilla(guapeba-da praia),pouteria hypoglauca(cinnamon-apple),pouteria torta subps gallifrutta variety yellow(sapote de mico),pouteria torta subps tubercolata,salacia elleptica,tocoyena bullata
Best regards, Vittorio

EvilFruit

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1257
    • Dubai, UAE
    • View Profile
Re: seeds
« Reply #1 on: June 02, 2017, 06:20:32 PM »
Welcome to TFF

For eugenia species I highly recommend contacting Luc. Oscar aka fruitlover for pouteria species.
Moh'd

Exotic.Brazilian.Fruits

  • Member
  • ***
  • Posts: 12
  • I want to learn about new species and to eventuall
    • Rio de Janeiro, Brazil
    • View Profile
Re: seeds
« Reply #2 on: June 02, 2017, 09:25:08 PM »
Hi Vittorio

This list is a mix between Helton and E-Jardim, have you tried to buy directly with them?

Our Man, eugenia villaenoae, eugenia magnibracteolata, are ridiculous fruits, the first one has a horrible taste of green guava and wax, and the second one, well ... it is only peel and seed and a strange, brackish flavor, nothing resembles a cambuca .

Good luck in your search.








Hello i am new on this forum,
I look for these seeds, I think this forum is the right place.
agonandra sylvatica,campomanesia lineatifolia,garcinia sp(cherapu-brasileiro),
crysophillum imperiale,,eugenia beaurepairiana(uvaia-do-visconte,eugenia copacabanensis,eugenia multicostata(pitangao-sapirigna),eugenia magnibracteolata,eugenia lutescens,eugenia pyriformis doce,eugenia pyrformis x eugenia lutescens(eugenia rugosa),eugenia villaenoae(grumxama-agu),myrciaria tenella,myrcaria guaquiea,manilkara maxima,mimusops commersonii,plinia rivularis,
peritassa laevicata,poupartia amazzonica,pouteria psammophilla(guapeba-da praia),pouteria hypoglauca(cinnamon-apple),pouteria torta subps gallifrutta variety yellow(sapote de mico),pouteria torta subps tubercolata,salacia elleptica,tocoyena bullata
Best regards, Vittorio

bsbullie

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9621
    • USA, Boynton Beach, FL 33472, Zone 10a
    • View Profile
Re: seeds
« Reply #3 on: June 02, 2017, 09:58:48 PM »
This should be moved to buy&sell forum.
- Rob

kabir365

  • Newbie
  • *
  • Posts: 9
    • Italia,Sicilia,Barcellona Pozzo Di Gotto
    • View Profile
Re: seeds
« Reply #4 on: June 03, 2017, 04:40:36 AM »
Thanks to everyone for kindness.
I am new to this forum i do not know how to move.
I know little English and I help with a translator,
Helton and E-Jardim, do not ship to Italy.
Thank you, for the advice on eugenia villaenoae, eugenia magnibracteolata,
  I will not make an order on those seeds

kabir365

  • Newbie
  • *
  • Posts: 9
    • Italia,Sicilia,Barcellona Pozzo Di Gotto
    • View Profile
Re: seeds
« Reply #5 on: June 06, 2017, 09:12:15 AM »
Hello i am new on this forum,
I look for these seeds, I think this forum is the right place.
agonandra sylvatica,campomanesia lineatifolia,garcinia sp(cherapu-brasileiro),
crysophillum imperiale,,eugenia beaurepairiana(uvaia-do-visconte,eugenia copacabanensis,eugenia multicostata(pitangao-sapirigna),eugenia magnibracteolata,eugenia lutescens,eugenia pyriformis doce,eugenia pyrformis x eugenia lutescens(eugenia rugosa),eugenia villaenoae(grumxama-agu),myrciaria tenella,myrcaria guaquiea,manilkara maxima,mimusops commersonii,plinia rivularis,
peritassa laevicata,poupartia amazzonica,pouteria psammophilla(guapeba-da praia),pouteria hypoglauca(cinnamon-apple),pouteria torta subps gallifrutta variety yellow(sapote de mico),pouteria torta subps tubercolata,salacia elleptica,tocoyena bullata
Best regards, Vittorio

 

SMF spam blocked by CleanTalk